Piękna średniowieczna katedra w Bristol w Anglii


Katedra w Bristol została ufundowana w 1140 roku jako kościół klasztorny dla zakon Św. Augustyna - było to w czasie panowania Normanów. Stała się katedrą nowej diecezji Bristolu w 1542 roku, po kasacie klasztorów. 
Jest ona pięknym przykładem gotyckiej architektury w Brytanii. 
Nietypowo dla Wielkiej Brytanii katedra została zbudowana w stylu "Hall Church" - główna nawa i boczne nawy są tej samej wysokości.

Fasada zachodnia katedry w Bristol z dwoma wieżami. W jednej z nich znajdują się dzwony uratowane z Temple Church w Bristol, gdy kościół Temple był zniszczony w czasie bombardowanie w 1940 roku.



Północna strona katedry i od tej strony wchodzi się do katedry













Moje dwie wizyty w tej przepięknej katedrze były krótkie; trafiłam na czas mszy. To była pierwsza katedra w której znalazłam misericords (mizerykordy?). W katedrze Bristol znajduje się 28 misericords z XVI wieku.
"Mizerykord ... to mała drewniana konstrukcja uformowana na dolnej stronie składanego siedzenia w kościele, która po złożeniu siedzenia ma służyć jako półka do wsparcia osoby częściowo stojącej podczas długich okresów modlitwy." - z Wikipedii
 



           

Wielka Brama - Great Gatehouse, znana również jako Abbey Gatehouse. Ten zabytkowy budynek bramny znajduje się po zachodniej stronie katedry. Jego najwcześniejsze części pochodzą z około 1170 roku. Ta brama była głównym wejście na teren klasztoru, z dostępem na jego dziedziniec, jeszcze zanim kościół Augustynów został nazwany katedrą w Bristol. 

Łuk w stylu normańskim w Wielkiej Bramie prowadzi na dziedziniec gdzie znajduje się Szkoła Chórów Katedralnych w Bristol (Bristol Cathedral Choir School).

 
Jedna z najpopularniejszych szkół w mieście, Bristol Cathedral Choir School założona była w 1140 roku jako część ówczesnego opactwa w Bristol. Po kasacie klasztoru, szkoła ta została ponownie założona przez Henryka VIII w 1542 roku.

Od zachodu do budynku bramnego/Great Gatehouse dobudowano  dekanat. Gdy dekanat został zburzony, na jego miejsce przylegające do budynku bramnego postawiono w 1906 roku nowy gmach Biblioteki Centralnej. Był to projekt architekta Charlesa Holden. W bibliotece tej znajdują się główne zbiory biblioteki publicznej w Bristol. 



Ratusz, College Green - budynek ten swój projekt zawdzięcza latom trzydziestym XX wieku, jednak ze względu na wojnę powstał dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku. Ma stromy dach, a na każdym końcu budynku stoją złocone jednorożce.


Złota rzeźba jednorożca nad dachu ratusza w Bristol. Jednorożec jest jednym z symboli znajdujących się w herbie miasta Bristol.


Kamienna rzeźba przedstawiająca elżbietańskiego marynarza zajmuje honorowe miejsce przed wejściem do gmachu Ratusza. Został stworzony przez Charlesa Wheelera około 1950 roku.



           
Kościół św. Marka to zabytkowy kościół w północno-wschodniej części College Green stojacy naprzeciwko katedry w Bristol (wcześniej opactwa św. Augustyna). Powstał ok. 1230 roku jako kaplica dla sąsiedniego, obecnie rozebranego, Szpitala Gaunta, który był ufundowany w 1220 roku.
W okresie średniowiecza i epoki Tudorów znana jako Kaplica Gaunta, od 1722 roku nazywany także jako Kaplica Lorda Burmistrza (Lord Mayor's chapel). 
Kościół ten pierwotnie był oddzielony od opactwa św. Augustyna cmentarzem opactwa - tym ładnym zielonym terenem nazwanym College Green.
Jest to jeden z zaledwie dwóch kościołów w Anglii będących własnością prywatną i wykorzystywanych do celów kultu przez korporację miejską. Drugim jest St Lawrence Jewry w Londynie.  
W kaplicy znajduje się kilka pięknych elementów późnogotyckich i kolekcja witraży.


 
 
 kościół św. Mary Redcliffe w Bristol - jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich w Anglii
 
 
Jest to uaktualnienie wcześniejszego wpisu z 2018 roku.