Bristol w Anglii - spacer ulicami miasta

Mój spacer po mieście Bristol zaczęłam od College Green, otwartej przestrzeni zielonej w mieście. Znajduje się tu piękna i zabytkowa katedra  - wczesniej opactwo św. Augustyna założone w 1140 roku. W sąsiedztwie katedry są budynki Abbey Gatehouse i Bristol Cathedral School.

 

Zachodnia strona budynku katedralnego, tutaj znajduje się wejście do katedry

W górnej części Park Street widać okazały budynek Muzeum i Galerii Sztuki w Bristol. Tutaj w głównym holu można zobaczyć rzeźbę Banksy'ego Angel Bust / Angel with Paint Pot - Anioł z puszka farby.

Banksy, lokalny i anonimowy artysta graffiti z Bristolu, jest znany na całym świecie ze swojej satyrycznego sztuki ulicznej, prowokującej do myślenia. W różnych miejscach w Bristol znajduje się wiele przykładów jego prac.
Dzieło Banksy'ego Well Hung Lover – nagi mężczyzna zwisający z okna – znajduje się na ścianie kliniki zdrowia seksualnego przy Frogmore Street. Od chwili powstania tego muralu zaczęło się strzelanie do tego obrazu z niebieskiego pistoletu do paintballa*. Istnieje wiele różnych teorii na temat tego, kto za tym stoi...


W  sąsiedztwie powyższego muralu pojawiło się nowe graffiti w stylu Banksy'ego. Grafika przedstawia dziewczynkę na huśtawce zawieszoną na dwóch balonach w kształcie serca. Mural ten pojawił się w ciągu nocy nad sklepem ze sztuką przy Park Street w centrum miasta.
Artystą jest JPS Jamie Paul Scanlon (z Weston-Super-Mare, Anglia),


Na ulicy Frogmore, poniżej mostu z którego ogladałam Banksego, zauważyłam inny mural, też autorstwa artysty JPS - ten mural jest częścią sztuki protestującej przeciw przestępstwom z użyciem noża.




Na ulicy Frogmore  znajduje sie Hatchet Inn zabytkowy pub. Uważa się, że nazwa pochodzi od siekier/toporów, których używali miejscowi drwale. Budynek pochodzi z 1606 roku, ale od tego czasu uległ znaczącym przekształceniom. Jest to najstarszy wciąż działający pub w Bristolu.

 
Ten piękny budynek z fasadą Tudorów podnóża Christmas Steps w średniowieczu był siedzibą klasztornego szpital św.Bartłomieja - w 1240 roku XII-wieczną kamienicę przekształcono na szpital.
Szpital służył biednym mieszkańcom miasta i podróżnym, w tym marynarzom z portu Bristol. Oddzielne kwatery dla mężczyzn i kobiet istniały już na początku XIV wieku, ale w 1330 roku przeorysza zakonu eksmitowała mężczyzn. Decyzję tę później uchylono. W 1445 roku przy szpitalu założono Bractwo św. Klemensa, utrzymujące się z podatku od statków w porcie.
Po kasacie klasztorów szpital został kupiony przez Roberta Thorne'a, lokalnego członka parlamentu i od 1532 do 1767 roku stał się Gimnazjum miasta Bristol. 
Obecny front budynku powstał w XVII wieku. Od 1767 do 1847 roku służył jako szpital królowej Elżbiety
Obecnie w tym miejscu znajduje sie cukiernia oferując pyszne kawy, słodkości, lody, śniadania i klasyczne angielskie podwieczorki.


Rzeźba jeździeca na koniu (1984) Davida Backhouse'a stoi na okrągłym granitowym kopcu przed religijna instytucja św. Bartłomieja.

 
Kościół św. Jana Chrzciciela w Bristol nazywany jest także Św. Janem na Murze - jest to jedyna budowla pozostała w mieście, która jest zbudowana na pozostałościach starego muru miejskiego. 

 

Sztuka uliczna / Street Art w Bristol kojarzy się z Banksy, z tym nieuchwytnym artystą którego ogromna kolekcja dzieł artystycznych znajduje się na ścianach budynków miasta. 

Spacerując po mieście można zauważyć inne murale zdobiące mury miasta. Można je znaleźć na ścianach budynków w wąskich i bocznych uliczkach i przejścich podziemnych... 

Mural na Nelson Street autorstwo Aryz, Bristol Wolf Boy ( Barcelony, Hiszpania). Festiwal See No Evil 2011,

Te dwa ogromne murale powstały w sierpniu 2011 roku w czasie festiwalu sztuki ulicznej See no Evil.  

Mural po lewej - Mariusza Warasa z Gdyni, polskiego grafika i muralisty, autor kilkuset murali na budynkach w różnych częściach świata aka M-City

Mural po prawej - Nick Walker z Bristol, Anglia. Postać Wandala, który ma na sobie elegancki garnitur i kapelusz i rzuca puszkami farby, pojawiła się w innych pracach tego malarza w Europie i USA.

 
Irlandzki malarz Conor Harrington jest twórca tego dużego, niezwykłego muralu nazwanego The Duel of Bristol. Namalowany w ramach projektu sztuki ulicznej See No Evil.Znajduje sie naprzeciwko kościoła św. Jana Chrzciciela, Broad Street.

Obraz Clothed With the Sun przedstawiajacy matkę i dziecko namalowany przez artystę amerykańskiego El Mac (Miles MacGregor) znajduje się na Nelson Street w Bristol
O swoim projekcje El Mac powiedział: Można to zinterpretować jako zaktualizowany obraz Madonny lub hołd złożony samotnym matkom w kraju, który ma najwyższy wskaźnik samotnych matek w Europie.

Ten budynek z piekną ceramiczną fasadą to fragment hotelu Clayton na Broad Street. W górnej częsci widać postać kobiecą trzymającą lampę i lustro symbolizujące Światło i Prawdę. Poniżej upamiętniono wkład Williama Morris i Johannesa Gutenberga w upowszechnieniu druku i literatury.

Fragment dawnego budynku ubezpieczeniowego Avon na Broad Street. Budynek zaprojektowany przez Ponton & Gough powstał 1868 roku i jest przykładem weneckiego gotyku.

Bank Lloyds to zabytkowy budynek przy Corn Street w Bristol. Zbudowany w 1854 roku przez miejscowych architektow William Bruce Gingell and T.R. Lysaght in 1854 roku.

Na pierwszej kondygnacji widac herby Newport, Bath, Bristol, Exeter i Cardiff – głównych miast, w których działał bank. Na pierwszym piętrze "elementy i źródła bogactwa" symbolizowane są przez postacie naturalnej wielkości. Należą do nich: sprawiedliwość i uczciwość; edukacja i działalność charytatywna; spokój i obfitość; sztuka i nauka; handel, nawigacja i handel. A pulchne aniołki przedstawiaja działalność banku: przyjmowanie, płacenie, przechowywanie, bicie pieniędzy, grawerowanie i drukowanie oraz handel z Afryką i Ameryką. Dekoracja budynku bankowego miała podkreślać zamożność, a co za tym idzie stabilność finansową banku. Nie powstrzymało to jednak bankructwa banku, dwadzieścia lat później, w 1878 roku.



 
 

Guildhall w Bristol to budynek miejski przy Broad Street Jest to budynek zabytkowy zbudowany w latach czterdziestych XIX wieku i od lat sześćdziesiątych XIX wieku do 1993 roku służył jako gmach sądu. Były propozycje wykorzystania go jako galerii sztuki i hotelu. W marcu 2020 roku został uszkodzony przez pożar, w wyniku którego zawalił się dach.


 

Christ Church, położony na rogu Broad Street i Wine Street, w samym centrum starego miasta Bristol, jest obecnie jedynym kościołem, w którym regularnie odbywają się nabożeństwa na starym mieście.