Muzeum Porcelany w Worcester zroganizowało niedawno (wrzesień 2022 rok) specjalną trasę w muzeum. Z kolekcji Royal Worcester wybrano 25 wyjątkowych i ważnych historycznie eksponatów. Eksponaty te reprezentują ponad 250 lat niezwykle interesującej historii produkcji porcelany w Worcester. Trasa ta nazywa sie Showstopper Trail. Pozniżej przedstawiam część eksponatów z tego szlaku.
Muzeum Royal Worcester jest niezależną organizacją charytatywną i nie otrzymuje regularnego finansowania ze środków publicznych. Organizacje i prywatne osoby sponsorują wybrane eksponaty ze szlaku Showstopper, wspierając w ten sposób pracę muzeum.
✯ Para dużych wazonów bogato ozdobionych i pozłacanych przedstawiaja podbój Anglii przez Normanów (Norman Conquest vases), Każdy posiada dwa uchwyty w kształcie złotych orłów; 1868 rok
Przedstawione są tu cztery sceny:
1. przysięga Harolda na wierność Wilhelmowi Zdobywcy
2. koronacja Harolda na króla Anglii
3. Wilhelm schodzi na ląd Anglii
4. bitwa pod Hastings i śmierć Harolda
Bitwa pod Hastings – dzban ze złotym uchwytem i dwie butelki z figurkami Kupidynów, używane przez pielgrzymów.
✯ Wazon Łabędzie Baldwyn'a - elegancki, wysoki i smukły wazon w kolorze matowo niebieskim. Na froncie wazonu przedstawione są łabędzie w locie wśród złotych traw. Dekoracja wazonu została namalowana przez Charlesa Balwyn.
Wazon ten cieszył się tak dużą popularnością, że został zarejestrowany w 1893 roku, aby uniemożliwić innym firmom kopiowanie jego stylu i zdobień.
✯ Dzbanek do kawy. Na dzbanku znajdują się rokokowe ozdoby przedstawiające egzotyczne ptaki i owady. Gałka przedstawia kwiat. Dzbanek powstał w 1770 roku.
✯ W dolnym rogu zdjęcia, po prawej stronie znajduje się porcelanowy
czajnik do herbaty wyprodukowany 1755 roku. Przedstawia on indyjskiego
rybaka łowiącego ryby.
✯ Wazon Hawkera – ten duży wazon przedstawia widok Worcester
✯ Talerz Sarah Siddons przedstawiający walijską aktorką, najbardziej znaną z tragicznych ról w XVIII wieku. Thomas Baxter namalował dwa takie talerze w 1814 roku.
✯ Na wystawę w Paryżu w 1878 roku fabryka Royal Worcester wyprodukowała te dwa imponujące wazony. Po wystawie zostały one odznaczony Legią Honorową.
Są to bardzo duże wazony, każdy z wgłębieniem, gdzie znajduje się scena przedstwiająca produkcję ceramiki w XVI wieku.
Pierwszy wazon - scena z Malarzem i osobą zajmujacą się wypalaniem garnków; postacie te przedstawione są z głowami Michała Anioła i Rafaela
Drugi wazon - Garncarz i Modelarz z głowami Luca Della Robbii z Florencji i Maestro Giorgio.
✯
Piekny talerz z gruszką i śliwkami na omszałym tle powstal 1880 roku; twórcą jego był Oskar Copson.
✯ Porcelana Georga Owen - ten artysta stosowal formę sztuki nazywaną siatkowaniem na porcelanie (the art form of reticulation). Uzywajac przekłucia / przebijanie stworzył wiele niezwykłych wazonów dla Royal Worcester. Proces ten wymagał miesięcy powolnej i starannej pracy, aby przebić tysiące otworów w jednym kawałku. Stosował ten styl do większych wazów.
Każdy
otwór wycinano ręcznie za pomocą naoliwionego noża, gdy glina była
jeszcze twarda jak skóra – wystarczająco wilgotna, aby można ją było
przeciąć, ale wystarczająco mocna, aby utrzymać swój kształt. Owen
pracował na zmianę nad kilkoma obiektami na raz – pracował nad
jednym, a następnie wkładał go do „mokrego pudełka” (pudełko przykryte
wilgotnymi ściereczkami), aby zachować odpowiednią konsystencję gliny.
Ponższy wazon został wykonany przez George Owen 1892 roku. Był on jednym z najbardziej niezwykłych dzieł prezentowanych na wystawie w Chicago w 1893 roku.
Powierzchnia wazonu jest misternie przekłuta; znajduje sie tutaj około 5300 otworów, z których większość jest sześciokątna.Wazon jest pokryty bogatymi filigranowymi złoceniami. Uważa się, że wazon ten był jednym z
najtrudniejszych przedmiotów ceramicznych, jakie kiedykolwiek wykonano.
Wazon był tak delikatny i cenny, że przewieziono go do Chicago w pudełku z białego aksamitu wyłożonym niebieskim jedwabiem.
Na wystawie wyceniono go na 126 funtów (około 1210 dolarów). Na dzień dzisiejszy jest to równowartość £20,290.81
✯ Książę regent (późniejszy Jerzy IV/ George IV) był wielkim miłośnikiem porcelany.
Jego największe zamówienie dotyczyło serwisu deserowego, obiadowego i śniadaniowego. Zestaw deserowy składał się ze stu dziewięćdziesięciu elementów. Realizacja tego zamówienia, które kosztowało 4047 funtów, trwała dziewięć lat. Obecnie cena tego kompletu wynosi około 400 000 funtów.
Wspaniała złocona porcelana z Worcester cieszyła się dużą popularnością zarówno wśród brytyjskich, jak i europejskich rodzin królewskich.
✯ Lord wicehrabia Nelson w towarzystwie sir Williama i lady Hamilton odwiedził fabrykę porcelany w Worcester. Było to zaraz po jego zwycięstwie nad Napoleonem i był on witany jako bohater. Zamówił serwis w Royal Worcester, który miał być ozdobiony jego hebem. Zamówienie to nigdy nie zostało dokończone po smierci Nelsona w bitwie Trafalgar.
✯ Fragment domu japońskiego
Figura mężczyzny w japońskim stroju stojącego obok małego stojaka z wazonem. Wazon jest zdobiony ręcznie w kolorach metalicznych i złota; rok powstania 1874.
Figura Japonki stojącej obok małego cokołu z wazonem. W prawej ręce trzyma wachlarz, a w lewej list. Ozdobione metaliczną kolorystyką i złotem.
Muzeum of Royal Worcester - www.museumofroyalworcester.org