Katedra Worcester w Anglii - krużganki, ogród, witraże...

 
Krużganki były zawsze centrum w domach zakonnych i klasztorach. 
Krużganki to kryte przejścia otaczające wewnętrzny trawiasty dziedziniec lub ogród.
Te przejścia były miejscem do spacerów lub ceremonii, takich jak procesje; krużganki zapewniły również odrębne miejsca do pracy zakonników i administracji kościelnej.
 

Poniżej - północna ściana krużganków z arkadową ścianę zwróconą na południe była najjaśniejszą z czterech części krużganków. Prawdopodobnie dlatego ta część służyła jako skryptorium – pomieszczenie, w którym mnisi przepisywali lub komponowali rękopisy.

W przesłonach odzielających poszczególne miejsca pracy zakonników można zauważyć specjalne okna, wszystkie znajdują się w jednej linii. Te otwarcia umożliwiały sprawdzanie pracy zakonników.

Lawatorium (prawa strona zdjęcia, w rogu)  - było wspólną umywalnią w klasztorze i w średniowiecznych opactwach. Mnisi myli się przed posiłkami; a więc lawatorium zwykle przylegało do refektarza.

Piękne są te rzeźbione zworniki w miejscach, gdzie przecinają się żebra sklepienia krużganków.

Wsporniki (corbel) przedstawiają anioły i każdy z nich ma przed sobą tarczę z wyrzeźbionymi literami; może są to inicjały artystów pracujących na zdobieniem tego krużganku. Nawet pies ma tarczę z literami.


Witraże Arts & Crafts z początku XX wieku autorstwa Jamesa Eadie Reid w oknach klasztoru Worcester. Większość okien w krużganku wypełniona jest witrażami z bogatą ekspozycją scen i postaci historycznych związanych z katedrą. Witraże przedstawiają historię kościoła w Wielkiej Brytanii od czasów najdawniejszych do schyłku średniowiecza.




✯    ✯    ✯    ✯    ✯

Fragment katedry w Worcester od strony ogrodu klasztornego - wewnętrzny  trawiasty dziedziniec, ogród otoczony jest krużgankami.


W środku katedry w Worcester znajduje się skromny klasztorny ogród ziołowy (garth) z drzewem i zegarem słonecznym. Znajdują się tu także nagrobki.

Z ogrody widać wyraźnie, że Kapitularz (Chapter House) jest dziesięciokątny mimo, że od środka sprawia wrażenie prawie okrągłego.