Hereford - Mappa Mundi największa średniowieczna mapa na świecie
Mapa z Hereford - Hereford Mappa Mundi
Słynna Mappa Mundi, która pochodzi z XIII wieku jest jednym z najbardziej niezwykłych i najważniejszych średniowiecznych dzieł sztuki na świecie. Jest największą zachowaną mapą ze średniowiecza. Mapa ta pokazuje średniowieczny chrześcijański świata, z Jerozolimę jako centrum świata, a wschód został umieszczony na górze, gdzie jest Ogród Eden.
Mappa Mundi została wykonana na pojedynczym kawałku welinowej* skóry cielęcej; jest misternie pomalowana i przedstawia raczej fantastyczny obraz układu kuli ziemskiej z około 1290 roku.
Mapa ma wymiary 159 na 134 cm i została wykonana przy użyciu czarnego atramentu i kolorowych barwników. Przedstawia ona historyczny, geograficzny i religijny obraz świata jaki widzieli XIII - wieczni europejscy uczeni. Jest formą encyklopedii z tego okresu - z ilustracjami wydarzeń, i historią ludzkości. Można na niej znaleźć 420 miast i obiektów geograficznych; pokazuje także rośliny zwierzęta, ptaki i dziwne stworzenia oraz ludzi...
W roku 2007 roku Mapa z Hereford została wpisana na Listę UNESCO Pamięć Świata. Mappa Mundi jest magnesem przyciągającym tysiące turystów do Hereford.
W 2013 roku Trust Mappa Mundi z katedry w Hereford zamówił pierwsze skanowanie średniowiecznej mapy w trójwymiarowym wymiarze. Osoby, które nie mogą odwiedzić Hereford mogą zobaczyć tę mapę na internecie ↓
Twórcy mapy pozostają nieznani, jednak powszechnie uważa się, że praca została stworzona przez mały zespół artystów, a nie jedną osobę. Pismo odręczne na mapie jest niezmienne i uczeni uważają, że opisy na mapie zostały wykonane przez jednego pisarza, podczas gdy dwóch lub trzech artystów mogło narysować ilustracje.
Niewiadomo także, jak Mappa Mundi znalazła się w katedrze w Hereford. Niektórzy sądzą, że mogła ona powstać w Hereford, ale są też małe informacje łączące ją z katedrą w Lincoln. Miasto Lincoln i jego katedra są przedstawione wyraźnie na mapie, podczas gdy Hereford to mała kropka.
W pomieszczeniu obok Mappa Mundi znajduje się kopia mapy, ale już przetłumaczona na język angielski. Analizowanie tej mapy było naprawdę bardzo interesujące i fascynujące.
Zgodnie z tym, jak większość XIII-wiecznych europejskich chrześcijan patrzyła na wszechświat, Mappa Mundi umieszcza Jerozolimę w jej centrum. Tylko trzy kontynenty - Europa, Azja i części Afryki Północnej - reprezentują zamieszkałą część znanego świata. Morze Czerwone jest przedstawione w czerwonym kolorze, oceany są zielone, a rzeki niebieskie.
Azja i Wschód, gdzie wschodzi słońce, znajduje się u góry mapy. Paryż i Rzym są jednymi z największych miast przedstawionych na mapie, Hereford to mała kropka.
Na ciemno zaznaczone jest Morze Śródziemne, a w centrum jest Jerozolima
Po lewej stronie Morze Śródziemne i Kreta z Labiryntem
Kreta i Labirynt, poniżej Sycylia; po lewej stronie widać Rzym
Delta Nilu
Poniższy fragment mapy przedstawia część europejską: na dole są Góry Pireneje, poniżej tych gór Santiago di Compostella.
Powyżej Pirenejów - Francja z Paryżem.
Ponad Paryżem, po prawej stronie są Włochy, z Wenecja na wodzie i Rzymem
Po prawej stronie Grecja, Francja, teren obecnej Austrii oraz widać Anglię (lewa dolna część).
Po lewej stronie, gdzie jest niedźwiedź, widać pasmo gór Karpackich "Carpathian mts".
Poniżej tych gór jest zaznaczone Morze Bałtyckie i rzeka Vistula wpływająca do tego morza.
Znalazłam mały fragment dawnej Polski!
Jeszcze raz Anglia i Morze Bałtyckie z Wisłą (lewa strona)
Obecna Anglia, Szkocja i Irlandia;
Idąc od dołu w górę widać: Exeter, Glastonbury, Winchester, Gloucester,
Po drugiej stronie rzeki na wysokości Gloucester - Hereford (z białą plamką),
Worcester, Oxford, Canterbury, London...
Widać wyraźnie Lincoln i katedrę; i idąc na północ Szkocję i Edynburg.
Arka Noego
Santiago di Compostella, Hiszpania
Wieża Babel
*welin - bardzo cienki pergamin z cielęcej skóry, wysokiego gatunku