Posts

Showing posts from October, 2023

Dworki w Lublinie - dwa dworki rodziny Sachsów

Image
  Na początku wieku XX wieku Bronowice znacznie zmieniły swój krajobraz stając się dzielnicą przemysłową.  Henryk Sachs, z pochodzenia Niemiec,  przemysłowiec, był właścicielem ziemski na Bronowicach. Sprzedał w tym czasie swój folwark, z przeznaczeniem pod budowę świątyni. Ofiarował też swój dom na plebanię .  W miejscu majątku rodziny Sachów, w latach 1930–1938, powstał nowy kościół, pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła; kościół murowany, autorstwa wybitnego wówczas architekta Oskara Sosnowskiego. Dwór Sachsa później mieścił plebanię tego nowopowstałego kościoła. 

Dworki w Lublinie - Dworek ewanagelicki i dwór Borkowskich

Image
  Dworek ten jest plebanią kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy w Lublinie. Ta późnobarokowa plebania została wybudowana w latach 1784-85 na fundamentach dworku ówczesnego właściciela tego terenu Adama Łaskarzewskiego. W pierwszej połowie XIX wieku budynek został rozbudowany według projektu Ludwika Radziszewskiego, budowniczego gubernialnego. I od tego czasu budynek nie był architektonicznie zmieniany. 

Cukiernia Chmielewski - najstarsza cukiernia w Lublinie

Image
  Historie miasta tworzą też ciasta Cukiernia Chmielewski jest najstarszą (wciąż działającą) cukiernią w Lublinie. Pierwszy (otwarty w 1900 roku) niewielki sklepik cukierniczy małżeństwa Stanisławy i Władysława Chmielewskich mieścił się w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 4. Został zakupiony za pieniądze z posagu Stanisławy Frank-Chmielewskiej.  Już w 1908 roku reklama tego miejsca polecała "znane ze swej dobroci ciasta, torty, cukry i lody" i mówiła, że "wszelkie zamówienia wykonywa wykwintnie, punktualnie po cenach najprzystępniejszych" ( Podróż do cukierni – Cukiernia Chmielewski, Rynek Lubelski )

Secesja lubelska - ulica Chopina

Image
Secesja to kierunek w sztuce, który rozwijał się na przełomie XIX i XX wieku. 
We Francji nazywano ją art nouveau i to określenie jest także używane w Polsce, a także -  Młoda Polska . Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna,  swobodne układy kompozycyjne, asymetria, inspiracje sztuką japońską. Popularny element dekoracyjny stanowiły też głowy kobiece, maszkarony... 

Secesja lubelska - ulica Sądowa

Image
  Ulica Sądowa - mała uliczka w centrum zabytkowym Lublina gdzie część kamieniczek ma jeszcze zachowany piękny charakter budynku z czasów gdy były budowane. W poszukiwaniu secesjii lubelskiej byłam na ulicy Sądowa aby zobaczyć kamienicę nr 6. W encyklopedii secesji ( muzeumsecesji.pl) ta kamienica była wymieniana jako przykład pięknej secesji lubelskiej:

Secesja lubelska - ulica 3 Maja (i inne ulice Lublina)

Image
  3 Maja - kolejna ulica w Lublinie z pięknymi stylowymi secesyjnymi kamienicami. Ulica ta do 1916 roku nazwała się Czechowska.

Wystawa fotografii Ansela Adamsa w Zaułku Hartwigów w Lublinie / Manzanar obóz dla Amerykanów pochodzenia japońskiego w Stanach Zjednoczonych

Image
Zaułek Hartwigów - przez cały wrzesień 2023 wzdłuż schodów znajdowała się wystawa fotografii najsłynniejszego amerykańskiego fotografa – Ansela Adamsa . Ansel Adams  (1902-1984) najlepiej znany jest ze swoich fotografii krajobrazowych, w tym zdjęć parków narodowych ; znany z czarno-białych, niezwyklych zdjęć amerykańskiego Zachodu . Jego twórczość cechowała się wielką wrażliwością na dziką przyrodę, chęcia do walki o jej zachowanie w stanie niezmienionym przez czlowieka.

Lubelskie Centrum Konferencyjne w Lublinie

Image
  Lubelskie Centrum Konferencyjne znajduje się w centrum Lublina, przy zbiegu ulic: Aleje Racławickie i Grottgera.  Nowoczesny budynek został oddany do użytku w 2015 roku. Budnek ma dziewięć kondygnacji, w tym sześć nadziemnych. Elewacja wykonana jest z łączonych materiałów, część frontowa jest przeszklona. Na piątym piętrze znajduje się restauracja i taras z widokiem na miasto.

"Malarz urzekający prostotą" - Stanisław Koguciuk

Image
  Stanisław Koguciuk (1933–2021) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców ludowych z Lubelszczyzny, zwany Nikiforem z Pławanic. Jego twórczość przedstawiała różne tematy związane z życiem na wsi: pejzaże, sceny rodzajowe, obrzędowy ludowe i religijne oraz tzw. humory. Humory - były to obrazki do śmiechu, opatrzone krótkim komentarzem słownym z typowym dla artysty humorem i cieszyły się one  szczególną popularnością. Osobna grupę stanowią tematy religijne, oraz obrazy o tematyce patriotycznej.

80 lat Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie

Image
Miasteczko Akademickim Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej powstał w październiku 1944 roku, trzy miesiące po wyzwoleniu Lublina spod okupacji hitlerowskiej. W Lublinie zebrała się znaczna grupa profesorów i innych pracowników naukowych, głównie z ośrodka lwowskiego oraz uczeni, którzy przeżyli okupację na Lubelszczyźnie. Powołany do życia Uniwersytet składał się z czterech Wydziałów: Lekarskiego, Rolnego, Weterynaryjnego i Przyrodniczego. 

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa LSM - mój spacer jesienny

Image
Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa LSM . Zawsze darzyłam tę dzielnicę ogromnym sentymentem, gdyż znaczną część mojego lubelskiego życia właśnie tam mieszkałam. W latach 70-tych plastycy z całej Polski pracowali na terenie osiedli Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pozostałością tych Lubelskich Spotkań Plastycznych są rzeźby i ścienne malowidła, mozaiki...