Koblencja - gdzie spotykają się dwie rzeki, Ren i Mozela




Koblencja, jest pięknie położonym miastem na skrzyżowaniu rzek Moseli i Renu. Miasto rozciąga się na obu brzegach każdej z tych rzeki i od wieków stanowiło ważne centrum obronne i gospodarcze.
Koblencja została założona przez Rzymian około VIII wieku B.C. - był to rzymski posterunek wojskowy na przecięciu rzek Moseli i Renu.
Przez kolejne stulecia Koblencja była również siedzibą Krzyżaków i arcybiskupów-elektorów z Trewiru.
 

 Na Placu Gorresplatz w Koblencji można zobaczyć ciekawą kolumnę nazwaną
Historiensaeule - History Column - Kolumna Historii.  
Kolumna ta została wykonana w latach 1992-2000.
Ma 10 metrów wysokości i jest dziełem Jürgena Wehera. Przedstawia historię Koblencji: 
na dole kolumny przedstawione są czasy Rzymian (I-V wiek), później jest czas Francuzów (około 1800 roku) i czas pruski ( XIX - XX wiek), zniszczenie w II wojnie światowej, i dzień dzisiejszy miasta przyszłości.











Plac Jezuitów w Koblencji



Na placu Jezuitów znajduje się posąg chłopca wykonany w brązie.
To jest fontanna Schangelbrunnen - 
The Naughty Boy of Koblenz - Niegrzeczny chłopiec z Koblencji.
Z ust tego chłopca co jakiś czas, nieregularnie, wylatuje strumień wody. Ta atrakcja turystyczna  jest mokrą niespodzianką dla turystów.



Wieża zegarowa dawnego muzeum Mittelrhein, dawny ratusz a obecnie galeria sztuki.
Pod zegarem znajduje sie Augenroller "Eye Roller" twarz, która przewraca oczami co pół godziny i wystawia język co godzinę.

Nad brzegiem Moseli w Koblencji stoi Alte Burg, XII-wieczny zamek, który służył niegdyś elektorom Trewiru. Ten imponujący, stary budynek mieści obecnie Miejskie Archiwum i Bibliotekę Miejską.


W pobliżu zamku Alte Burg znajduje się Balduinbrücke, 
Most Baldwina z posągiem arcybiskupa Baldwin z Luksemburga.
Most Baldwina to kamienny most łukowy nad Mozelą w Koblencji. Jest to najstarszy zachowany most w mieście, zbudowany w XIV wieku przez arcybiskupa Baldwina z Luksemburga.
Z mostu widać wieże kościoła St. Floriana a także stary zamek Ehrenbreitstein.



Na prawym brzegu  Renu w Koblencji dominuje Twierdza Ehrenbreitstein.  Położona jest wysokości 118 metrów nad Renem, w miejscu gdzie Ren łączy się z Mozelą. Twierdza ta to druga największa zachowana twierdza w Europie. W obecnej formie została ona zbudowana w latach 1817-1828, ale jej początki sięgają roku 1000.

Deutsches Eck - gdzie spotykają się dwie rzeki, Ren i Mozela.



Ogromna statua z brązu cesarza Wilhelma I jest majestatycznie postawiona na ogromnym betonowym cokole z widokiem na połącznie Renu i Mozeli.
Wilhelm stoi na wysokości 37 metrów, siedzi na koniu, z skrzydlatym aniołem u boku.
Kaiser został po raz pierwszy umieszczony tutaj w 1897 roku, ale jego pomnik został wysadzony w powietrze przez wojska amerykańskie w 1945 roku pod koniec II wojny światowej.
W 1993 roku, po połączeniu Niemiec, posąg został  ponownie postawiony w tym samym miejscu.



  
✫ ✫ ✫ ✫ ✫ ✫
 
Konferencja w Rittersturz
Rittersturz jest punktem widokowym w lesie pobliżu Koblencji, z widokiem na Ren. 
W hotelu Rittersturz w dniach 8-10 lipca w 1948 roku odbyła się konferencja na temat podziału państwa niemieckiego. Uczestniczyli w niej szefowie zachodnioniemieckich landów którzy dyskutowali zalecenia londyńskie i dokumenty frankfurckie, które przewidywały utworzenie państwa zachonioniemieckiego. Delegaci landów uznali że utworzenie państwa ze stref zachodnich przekreśli szanse na zjednoczenie Niemiec.
Hotel już nie istnieje, ale miejsce jest zachowane ze skromnym pomnikiem i małą dokumentacją fotograficzną.





✫ ✫ ✫ ✫ ✫ ✫
 
 Den Opfern der Teilung"  - "Ofiarom Podziału" 
Pomnik znajduje się w pobliżu kościoła św.Kastora.  Są to trzy oryginalne betonowe elementy z muru berlińskiego. Pomnik ten jest poświęcony ofiarom podziału państwa niemieckiego.
Na tych betonowych płytach znajdują sie brązowe tablice:
Na pierwszej jest napis "Den Opfern der Teilung"  - "Ofiarom Podziału"
Na drugim - data 17 czerwca 1953 rok, gdy nastąpił  powszechny buntu przeciw rządowi Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Na trzecim - data 9 listopada 1989 rok - to był dzień w którym ostatecznie upadł mur berlinski i Wschodnie Niemcy otworzyły swoje granice na zachód.