Śluby w rodzinie Vanderbilt – historia dwóch welonów ślubnych
Kilka lat temu w Antler Village na terenie Biltmore Estate miała miejsce wystawa przedstawiająca śluby w rodzinie Vandrebilt. Były tam zdjęcia, dokumenty i dwie suknie ślubne. Te dwie suknie ślubne reprezentowały 60 lat tradycji ślubnej w rodzinie Vanderbilt.
Pierwszą suknię ślubną prezentowaną na wystawie miała na sobie Cornelia, córka Georgea i Edith Vanderbilt w dniu jej ślubu z brytyjskim dyplomatą Johnem A.F.Cecil 29 kwietnia 1924 roku.
Ślub odbył się w miejscowym kościele w Biltmore, a następnie było przyjęcie w Biltmore House.
Zdjęcie poniżej przedstawia Cornelię u stóp Wielkich Schodów w Biltmore House w dniu jej ślubu.
Suknia
Cornelii była wykonana z delikatnej koronki kwiatowej na prostym
satynowym podkładzie. Jej suknię zaprojektowały dwie szkockie siostry (Farquharson i Wheelock). Były słynnymi krawcowymi zamożnych ludzi w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Siostry te były również oficjalnymi krawcowymi brytyjskiego dworu, szyjącymi suknie ślubne.
Cornelia kupiła większość swojej wyprawy w tym samym sklepie.
Edith
Stuyvesant Dresser, matka Cornelii w czasie swojego ślubu z George'em Vanderbilt w 1898 roku miała na sobie welon z koronki Brussels Rose Point; był to welon jej matki, który rowneż nosiły trzy siostry Edith podczas swoich ceremonii ślubnych.
W
1924 roku ten sam welon był częścią stroju ślubnego Cornelii
Vanderbilt, gdy poślubiła Johna Francis Amherst Cecil.
Pod welonem Cornelia nosiła krótszy welon i ponad 3.5 metrowy tren z delikatnego tiulu.Na głowie miała modny kapelusz z kwiatami pomarańczy. To nakrycie głowy stało się modne po królewskim ślubie Alberta, księcia Yorku i Elżbiety Bowes-Lyon w 1923 roku
Suknia Cornelii zaginęła. Na wystawie znajdowała się suknia i welon które odtworzyła Cosprop, londyńska firma znana z projektowania kostiumów do filmów, telewizji i teatru.
Bukiet Cornelia to byla kaskada storczyków i konwalii z powiewającymi wstążkami. Tradycyjnie Cornelia rzuciła bukiet, aby wybrać następną pannę młodą.
Gazety donosiły: ...panna młoda rzuciła swój bukiet druhnom, a złapały go panna Louise Todd
i panna Alyne Reynolds. Ponieważ panna Reynolds jest już zaręczona, panna Todd zatrzymała bukiet!
Oryginalna para jedwabnych butów ślubnych Cornelii. Wybrane z butiku w Nowym Jorku, buty w tym stylu były klasycznym wyborem dla panny młodej z lat 20. XX wieku. Rozszerzony obcas nazywany jest obcasem francuskim lub obcasem Louis na cześć francuskich królów, którzy nosili takie buty na dworze.
✯ ✯ ✯
Drugą
suknię ślubną przedstawioną na wystawie miała na sobie Mary Lee Ryan 5 października 1957 roku gdy wychodziła za mąż za Williama Amherst Vanderbilt Cecil
(wnuka Georgea i Edith Vanderbilt, syna Cornelii)
W dniu ślubu Mary Lee miała na sobie koronkowy welon swojej babci, Margaret Merritt Lee.
Suknia ślubna Mary Lee Ryan była z białego atłasu i miała on bukiet z białych róż, stephanotis i bluszczu angielskiego.
Historia drugiego welonu zaczęła się w 1903 roku kiedy Margaret Merritt poślubiła Jamesa Thomasa Lee, amerykańskiego prawnika, bankiera i inwestora nieruchomości. Margaret miała na sobie piękny welon z koronki Brussels Rose Point.
Margaret i James Lee byli dziadkami nie tylko Mary Lee Ryan ale także Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis i Lee Radziwiłł.
Ten sam welon nosiła cztery lata wcześniej kuzynka Mary Lee Ryan, Jacqueline Lee Bouvier, kiedy poślubiła senatora USA i przyszłego prezydenta USA Johna F. Kennedy.
Ślub odbył się w Hammersmith Farm, domu jej ojca w Newport, stanie Rhode Island 12 września 1953 roku. Na zdjęciu widać ją w welonie rodziny Lee powiewającym na wietrze.
Zdjęcia ze ślubu Jackie Bouvier i Johna F. Kennedy oraz Mary Lee Ryan i Williama Amherst Vanderbit Cecil (syna Cornelii Vanderbilt); Mary Lee i Jackie miały na sobie ten sam welon.
Koronkowy welon rodziny Lee był eksponowany po raz pierwszy na tej wystawie. Panny młode z rodziny Lee nadal
podtrzymują tradycję i noszą ten ponad 3,5 metrowy jedwabny koronkowy welon kwiatowy, w tym córka i synowa
Mary Lee Ryan Cecil.
Marzec, 2016
Informacja z wystawy w Antler Village
Strona internetowa Biltmore Estate