Anastasia Island to wyspa barierowa* położona wzdłuż północno-wschodniego
wybrzeża Atlantyku na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Leży na wschód
od St. Augustine, biegnąc z północy na południe. Wyspa ma około 23 km długości (14 mil) i średnio 1.6 km (1 mila) szerokości.
Od stałego lądu oddziela ją
rzeka Matanzas, część śródlądowego szlaku wodnego.
Juan Ponce de León był hiszpańskim odkrywcą, który założył pierwszą europejską osadę na wyspie Puerto Rico i którego uważa się za pierwszego Europejczyka, który przybył na Florydę w 1513 roku. I tym miejscem miała być wyspa Anastasia. Hiszpański admirał i konkwistador Pedro Menéndez de Avilés, założyciel St. Augustine, przeniósł swoją pierwotną osadę na wyspę Anastasia po powstaniu Indian Timucuan w 1566 roku. Osada ta nie przetrwała długo, i koloniści powrócili na stały ląd, w miejsce dzisiejszego centrum St. Augustine.
Most Lwów nad rzeką Matanzas łączący St. Augustine z Anastasia Island
Anastasia Island jest popularnym miejscem turystycznym z pięknymi plażami, dziką przyrodą...
Fort Matanzas Pomnik Narodowy, fort z czasów kolonialnych Hiszpanii zbudowany w latach 1740–1742, znajduje się na południowym krańcu wyspy Rattlesnake (wyspa barierowa* przdłużenie Anstasia Island).
Hiszpanie zbudowali ten fort w celu ochrony miasta St. Augustine przed atakiem z rzeki Matanzas.
Fort Matanzas miał zwykle od siedmiu do dziesięciu żołnierzy i jednego oficera na służbie w czasie pokoju. Gdy dochodziło do walk, Fort Matanzas miał prawdopodobnie pięćdziesięciu ludzi.
Fort Matanzas nie jest zbyt dużą budowlą, ale jego rozmiary były odpowiednie do celu, jaki mu przypisano - miał chronić południowe wejście do rzeki Matanzas i St Augustine, a także zapewniać zakwaterowanie odpowiedniej liczbie żołnierzy którzy mieli strzec i konserwować armaty.
Znaczna wysokość konstrukcji pozwala na podziwianie wspaniałych widoków na okolicę.Do tego zabytku położonego na południowym krańcu wyspy Anastasia można dotrzeć bezpłatnym promem na wyspę Rattlesnake.
*Wyspy
barierowe to długie, wąskie pasma lądu biegnące równolegle do linii
brzegowej, oddzielone od lądu laguną lub cieśniną, chroniące ląd stały
przed sztormami i erozją.