Katedra Christ Church, jedna z dwóch anglikańskich katedr w Dublinie, jest najstarszą budowlą w mieście i położona jest w starym centrum średniowiecznego Dublina.
Katedra Świętej Trójcy (znana również jako Christ Church) została zbudowana w 1030 roku przez króla wikingów z Dublina, Sitriuca "Jedwabna Broda” (Sitriuc "Silkbeard"), z pomocą młodego irlandzkiego księdza Dúnána. Na początku był to drewniany kościół na obrzeżach dublińskiej osady wikingów. W 1172 roku został odbudowany jako budowla kamienna przez Richarda de Clare, hrabiego Pembroke, znanego jako Strongbow. Strongbow to anglo-normańskiego szlachcica, który najechał Irlandię w 1170 roku (jego pomnik znajduje sie w środku kościoła). Nowa katedra została otwarta pod koniec XII wieku.
Tuż obok katedry znajduje się Dublinia, muzeum Wikingów. Te dwa budynki są połączone mostem nad ulicą.
W rejonie katedry Christ Church zauważyłam różne płytki, będące częścią chodnika; na płytkach wtopione były rozmaite przedmioty.
Każda płytka przedstawiała wybrane narzędzia, broń, biżuterię lub inne relikty
odzyskane ze znalezisk archeologicznych pierwotnej osady wikingów w
Dublinie.
Jest to praca irlandzkiej rzeźbiarki Rachel Joynt z 1992 roku i nazywa się Woodkey Walk; płytki wykonane są z czarnego granitu, brązu i stali nierdzewnej. 18 płyt w chodniku tworzy szlak wokół Dublin City Council Office.
Południowej strona katedry Christ Church w Dublinie (budynek katedralny po prawej). Na froncie widoczne ruiny - to były kapitularz zakonu augustianów, którzy przebywali tu w latach 1163 - 1537.
Rzeźba z brązu Bezdomny Jezus autorstwa kanadyjskiego rzeźbiarza Timothy Schmalz przedstawia Jezusa jako bezdomnego na ławce, znajduje sie na terenie katedry Christ Church w Dublinie. Posąg ma ponad 2 metry długości i jest to zamaskowana postać bez twarzy leżącą na ławce. Zauważalne jest jedynie to, że jest to figura Jezusa przez dziury w jego stopach.
Podobne rzeźby zostały zainstalowane w innych miastach Ameryki Północnej, Kanady i Europy.
Chaczkar - krzyż ormiański na terenie katedry Christ Church w Dublinie upamiętnia ludobójstwo Ormian; krzyż ten stanął tutaj w grudniu 2015 roku.
Ten Chaczkar został zaprojektowany przez mieszkającego w Irlandii Arama Hakhumvana i wyrzeźbiony w Armenii przez Artę Hambardzumvana.
Znajduje się na nim krzyż celtycki z wyróżniającym się krzyżem ormiańskim, a reszta kamienia ma wiele irlandzkich i ormiańskich detali...
W Lublinie przy kościole pobrygitkowski znajduje się też podobny krzyż ormiański.
✮ ✮ ✮ ✮ ✮ ✮ ✮ ✮ ✮
Nawa Katedry Christ Church w Dublinie
Podłoga kościoła jest pokryta pięknymi kafelkami - są to XIX-wieczne kopie oryginalnych średniowiecznych wzorów.
Płytki przedstawiające lisy przebrane za pielgrzymów - Foxy Friars - to projekt unikalny dla katedry Christ Church.
Ołtarz w Christ Church Cathedral
Święty Laurence O'Toole, patron Dublina, był arcybiskupem Dublina w czasie inwazji Irlandii przez Normanów.
Zmarł on we Francji w 1180 roku, a jego serce wróciło do Irlandii i jest przechowywane w katedrze Christ Church w Dublinie w relikwiarzu w kształcie serca otoczonym żelaznymi prętami. Serce Laurence pozostaje w katedrze Christ Church pomimo irlandzkiej reformacji, i faktu że w anglikańskim kościele Irlandii nie ma takiego kult świętych jak w kościele katolickim. Relikwiarz został skradziony w 2012 roku ale odzyskany w 2018 roku.
W południowej nawie nawy głównej znajduje się grobowiec an Anglo-Norman lorda Richarda de Clare lub Strongbow, normańskiego przywódcy, który zdobył Dublin w 1170 roku i został tu pochowany sześć lat później. To nie jest rzeczywisty grobowiec Strongbow; jest on pochowany gdzieś w murach kościoła. Obok głównego grobowca znajduje się mniejsza postać, ubrana w kolczugę, co może wskazywać, że było to dziecko.
Pomnik Thomasa Abbott (zmarł w 1837 roku) - twórcą jego był znany irlandzki rzeźbiarz, Thomas Kirk.
W krypcie Christ Church katedry znajduje się druga rzeźba tego artysty: jest to pomnik Nathaniela Sneyd.
✮ ✮ ✮ ✮ ✮ ✮ ✮ ✮ ✮
Średniowieczna krypta katedralna w Katedrze Christ Church w Dublinie jest jedną z największych w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Krypta o długości ponad 60 metrów zbudowana w 1172 roku, obecnie jest miejscem ekspozycji niezwykłych rękopisów i zabytków.
W krypcie znajdują się piękne pomniki/nagrobki.
Poniższy został wystawiony dla Johna, Lorda Bowesa i Lorda Kanclerza Irlandii, który zmarł w 1767 roku.
Nathaniel Sneyd był irlandzkim politykiem, właścicielem ziemskim i biznesmenem.
29 lipca 1833 roku Nathaniel Sneyd został postrzelony w głowę przez szaleńca Johna Masona, który żywił urazę do firmy handlarzy winem Sneyd, French i Barton, w której Sneyd był starszym wspólnikiem. Sneyd zmarł z powodu odniesionych ran. Jego pomnik, naturalnej wielkości znajduje sie w krypcie katedry Christ Church w Dublinie. Rzeźbiarz Thomas Kirk przedstawił Sneyda leżącego martwego z płaczącą nad nim kobiecą postacią.
Najstarsze znane świeckie rzeźby w Irlandii, dwa rzeźbione posągi królów angielskich. Do końca XVIII wieku stały one w niszach nad drzwiami starego ratusza Tholsel po drugiej stronie ulicy, naprzeciw katedry. Ratusz został zburzony w 1806 roku
Przedstawiają one króla Karola I i króla Karola II z królewskimi herbem między nimi.
Henry Mathias, asystent chirurga, ma tablice (po prawej), który informuje nie tylko o dacie jego śmierci, ale także o szerokości geograficznej miejsca gdzie to nastapilo:
Ku pamieci Henry Mathiasa asystenta chirurga na H.M.S. "Enterprise", ktory odszedl z tego zycia w czerwcu 15, 1849, w 28 roku zycia, w Port Leopold szerokosc geograficzna 74° N.
Pomnik wzniesiony przez Sir Henry'ego Harringtona dla jego pierwszej żony Cecilii Agard (zm. 1584) i jej ojca Francisa Agarda (zm. 1577).
Od czasow kasaty klasztoru Trójcy Świętej w 1541 roku Christ Church to anglikańska katedra. Jednak przez krótki czas, w latach 1689-90, za panowania króla Jakuba II (James II) katedra powróciła do katolicyzmu. Ksiadz Alexius Stafford, jeden z prywatnych kapelanów Jakuba II, odprawił tu dla niego mszę w 1689 roku, kiedy James przybył do Irlandii, gdy apróbować odzyskać swoje królestwo.
Znajdują się tutaj zwykłe mosiężne świeczniki i drewniane
tabernakulum - do przechowywania konsekrowanego chleba
i wino - używane przez ojca Stafforda w czasie tej mszy.
Książki i rękopisy - Katedra Christ Church ma najdłuższy okres gromadzenie zapisów wszelkich instytucja w Irlandii, trwa on ponad 800 lat. Jednym z najważniejszych rękopisów, to Liber Niger lub „Czarna księga”, która zawiera kopię Christ Church Magna Carta, pochodzącą z 1200 roku.
Ceremonialne krzesło wykonane z mahoniu i dębu jest ozdobione emblematami Orderu im. Przyjaźni Bracia św.Patryka. Zakon ten został założony w zachodniej Irlandii w roku 1600, aby promować moralność i zakończyć praktykę pojedynków. Wkrótce założył oddziały w większości irlandzkich miast, a także w Anglii, Ameryce i innych koloniach brytyjskich. W 1754 roku zakon ten został założony przy Katedrze Christ Church w Dublinie,
Mównica z Orłem - Mosiężna mównica pochodzi oryginalnie z kościoła św. Andrzeja i jest datowana na około 1866 rok. Służyła do trzymania Biblii. Orły są często używane w mównicach kościelnych gdyż wierzono, że orly latają najwyżej i dlatego są najbliżej nieba.
Kolejny zabytek, który niezbyt pasuje do wnętrza kościoła. Są to dyby wykonany w 1670 roku; uzywane były do karania przestępców przed Sądem Wolności w Dublinie (Court of the Dean's Liberty). Do wnętrza
katedry przeniesiono je w 1870 roku.
Christ Church Cathedral to popularne miejsce gdzie nagrywane są filmy; katedra była tłem do wielu filmów ale najpopularniejszym serialem nagrywanym tutaj był serial Tudors, inspirowany panowaniem króla Anglii Henryka VII. W krypcie Christ Church znajduje się ekspozycja pięknych i bogatych kostiumów z tego serialu.
Scena koronacji kręcona była w górnej części kościoła, przed ołtarzem, a scena uczty filmowana była w krypcie.
Jest możliwość ubrania niektórych z tych kostiumów Tudorów. Ale też można nałożyć szatę średniowiecznego mnicha, przebrać się za właściciela straganu lub bywalca tawerny z XVIII wieku...
Zabytkowy nagrobek w krypcie
Chrzcielnica
Rzeźbiona płyta nagrobna we wnęce
Plyta nagrobna z uśmechniętą twarzą
Dwie zdobione płyty nagrobne