Posts

Showing posts from 2016

Jak płatki śniegu...

Image

Boże Narodzenie - znaczki świąteczne...

Image
Listy świ ą teczne, kartki świ ą teczne - wszyscy je mamy i by ć  może wysyłamy je także. Pisanie ich to miła tradycja, ale niestety zanikająca - coraz mniej osób to robi. Świąteczna lista adresów staje się coraz krótsza.  Ktoś odchodzi z tej listy,  ktoś wysyła wiadomość  e-mailem lub SMS-em, i kartek jest mniej. Na każdej kartce świ ąte cznej jest znaczek i cz ę sto to są piękne znaczki,  takie małe dzieła sztuki.

Śnieżnie, zimowo i świątecznie...w poezji i malarstwie Kazimierza Szemiotha

Image
  Kazimierz Szemioth (1933 - 1985) - niezwykły artysta, malarz i poeta,  tak jakby trochę teraz zapomiany. Twórca przepięknych akwareli i wierszy. Przechowuję 3 karki z akwarelami Kazimierza Szemiotha.  Otrzymałam je dosyć dawno w okresie świątecznym od moich koleżnek z Lublina. Wszystkie trzy przedstawiają jeden z ulubionych tematów artysty: Tatry i konie.   Konie chłopskie, spracowane, ciągnące furmanki...

Śnieg miękki, ciepły i niebieski....

Image
                                                                 Śnieg dla mnie był zawsze   miękki, ciepły i niebieski. Śnieg dla mnie był zawsze świąteczny: czy to gdy spadł na choinkę z anielskimi włosami, czy gdy był kurzu tumanem podczas przemarszu sosen. fragment wiersza "Śnieg Bożego Narodzenia" - Antoni Podsiad

Grudniowy śnieg w Lublinie

Image
  Pada śnieg, prószy śnieg,  wszędzie go nawiało.  Dachy białe już są.  Na ulicach biało.  Strojne w biel, w srebrny puch,  latarnie się wdzięczą.  Dziń-dziń-dziń-dziń-  dzwonki sanek brzęczą.  Pada śnieg, prószy śnieg  bielutki jak mleko.  W sklepach gwar, w sklepach ruch:  - Gwiazdka niedaleko!  Jeszcze dzień, jeszcze dwa,  chłopcy i dziewczynki!  Będą stać niby las  na rynku choinki   Wiersz  Józefa Czechowicza "Zima"

Zapal świeczkę...

Image
"...Zapal świeczkę, za tych których zabrał los, Zapal światło w oknie. Ludzi dobrych i złych wciąż przynosi wiatr, Ludzi dobrych i złych wciąż zabiera mgła. Lecz tylko Ty masz tą niezwykłą moc, By zatrzymać ich, by dać wieczność im. Pomyśl choć przez chwilę, podaruj uśmiech swój Tym, których napotkałeś na jawie i wśród snów. A może ktoś skazany na samotność Ogrzeje się Twym ciepłem, zapomni o kłopotach. Zapal świeczkę..." Dariusz Dusz a -  f ragment wiersza "Zapal  ś wieczk ę "

Kolorowe pola - Maki na polskiej wsi - Poppies on the Polish countryside

Image
    Przydrożna mała kaplica na wsi kujawskiej  Roadside small chapel on Kujawy countryside Red poppies in North Carolina

Średniowieczne witraże z Torunia

Image
  Muzeum Okregowe w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu jest jednym z najstarszych i największych w Polsce; pocz ą tki jego datowane są na 1861 rok. Znajdują się tutaj cenne dzieła sztuki (rzeźby, malarstwo...) a także największy w Polsce, i rzadko spotykany w Europie Ś rodkowej zbiór witraży gotyckich. 

Urok toruńskich ulic, uliczek, zakątków...

Image

Europejski Gotyk Ceglany w Toruniu

Image
Toruń jest jednym z polskich miast znajdujących się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Ślady gotyckiej przeszłości Torunia można znaleźć w wielu miejscach miasta: są to mury miejskie wraz z prowadzącymi do grodu bramami; zachowane ruiny zamku krzyżackiego; wiele kościołów Torunia zachowało gotycką formę budowli.

Toruńskie pomniki, rzeźby, figurynki...

Image
Spacerując uliczkami starego Torunia można zobaczyć wiele ciekawych i niezwyklych rzeźb: toruńską piernikarkę, przekupkę, złotego osła, czy psa z parasolem... Ale oczywiście najważniejszym pomnikiem miasta jest pomnik  najsłynniejszego toruńczyka -  Mikołaja Kopernika , na Rynku Staromiejskim. Pomnik ten jest s ymbolem miasta i centralnym miejscem spotkań mieszkańcow. Został on odsłonięty w październiku 1853 roku. Pomnik został wykonany przez berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka.

Toruńskie figurynki, czyli w bajkowym świecie toruńskich artystów...

Image
Ulice Torunia wypełnione są sztuka; i nie są to tylko anio ł y. Okna sklepu z antykami Ompex na ulicy Szczytnej:

Toruń - gdzie aniołowie książki czytają...

Image
"W świecie przemocy, ciągłego zagrożenia,  ludzie szukają światełka.  Anioły uspokajają, wprowadzają ciepło."   Natasza Piskorska,  jedna z "anielskich"   twórców z  Torunia Herb miasta nad bramą główną Ratusza Staromiejskiego Toruń lubi anioły... A może to anioły polubi ł y to miasto?  Można je spotkać w wielu miejscach tego niezwykłego miasta, i nie tylko w kościołach; anioły są na ścianach budynków, siedzą na parapetach okien, unoszą się w powietrzu...S ą  duże i małe, drewniane i ceramiczne, rzeźbione i malowane...  

Chełmno - jedno z najstarszych miast polskich

Image
                                                                               Chełmno - jedno z najstarszych miast polskich prawa miejskie otrzymało od Zakonu Krzyżackiego w 1233 roku.  Miasto było stolicą państwa krzy ż ackiego do roku 1309, kiedy stolica  Zakonu Krzyżackiego  została przniesiona do Malborka.

Chełmno - polskie miasto gotyku ceglanego

Image
Chełmno jest jednym z ośmiu polskich miast znajdujacych się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego .  Na szlaku tym znajdują się dzieła architektury gotyckiej, gdzie cegła była głównym materialem budowlanym . W Chełmnie jest zachowany układ miejski z XIII wieku, znajduje się tutaj kilka gotyckich kościołów, jeden zespoł klasztorny oraz przepiekny renesansowy ratusz.

Święty Walenty w Chełmnie

Image
  Kościół farny pw.Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie jest miejscem, gdzie od stuleci przechowywana jest relikwia Świętego Walentego. Miasto to jest równiez znane jako "Miasto Zakochanych".     Ołtarz poświęcony św. Walentemu. Obraz przedstawia ścięcie tego męczennika. Pod obrazem znajduje się srebrny relikwiarz z 1630 roku, zawierający cząstki czaszki św.Walentego.

Targi Staroci na Starym Mieście w Lublinie

Image
Lubelska Giełda Staroci Co miesiąc Placu Zamkowy a także uliczki Starego Miasta w Lublinie wypełnia się wystawcami prezentującymi stare meble, sztukę, przedmioty kolekcjonerskie i bibeloty... Lubelska Giełda Staroci odbywa się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

Lublin w obrazach Artura Orłowskiego

Image
W prezencie od Pani Jasi, sąsiadki mojej mamy, otrzymałam w prezencie pięć pięknych reprodukcji akwareli.  
 Artur Orłowski jest artysta, który malował te obrazy. Są one dla mnie bardzo cenną lubelską pamiątką.

Moj Lublin - wiosna 2007, 2008

Image

Zima na Lubelszczyźnie w malarstwie artystów ludowych

Image
Kroki skrzypią po śniegu, jak kartoflana mąka Gałęzie drzew wyciągają do mnie Swoje sękate, kościste ręce Granatowe niebo kłuje w oczy igłami gwiazd Wiatr na kablach szaleje w piosence Sypie piaskiem śniegu w twarz.. . Elżbieta Chabros Kapliczka - Stanisława Mąka , 1987 rok