Toruńskie pomniki, rzeźby, figurynki...




Spacerując uliczkami starego Torunia można zobaczyć wiele ciekawych i niezwyklych rzeźb: toruńską piernikarkę, przekupkę, złotego osła, czy psa z parasolem...
Ale oczywiście najważniejszym pomnikiem miasta jest pomnik najsłynniejszego toruńczyka - Mikołaja Kopernika, na Rynku Staromiejskim. Pomnik ten jest symbolem miasta i centralnym miejscem spotkań mieszkańcow.
Został on odsłonięty w październiku 1853 roku. Pomnik został wykonany przez berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka.
 


Pies Filuś to jeden z najbardziej popularnych pomników w Toruniu. Zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie Starego Rynku. Odsłonięty został w 86 rocznicę urodzin popularnego rysownika, karykaturzysta i ilustratora Zbigniewa Lengrena (2005). Filuś czeka na swojego pana, profesora Filutka, pilnując jego parasola i trzymając w pysku jego melonik.




Flisak na Starym Rynku - jest to postać grającego na skrzypcach flisaka otoczonego przez zasłuchane żaby. Pomnik został ufundowany przez zamożnych obywateli Torunia i odsłonięty w 1914 roku. 
Twórcą pomnika był urodzony w Toruniu artysta Georg Wolf.
Rzeźba flisak jest związana z legendą, łącząca jego postać z plagą żab, które grający na niezwykłych skrzypkach flisak wyprowadził poza mury miasta.





Toruńska Piernikarka upamiętnia największą toruńską piekarnię założoną przez Gustawa Weese w 1751 roku. Piekarnia ta znajdowała się w jednej z kamienic  przy Małych Garbarach. I właśnie na początku tej ulicy stanęła Piernikarka. Trzyma ona kosz pełen toruńskich pierników.
Rzeźba jest z brązu i pokryta jest patyną i ma kolor zielony. Twórcą tej ładnej rzeźby jest toruński artysta Tadeusz Porębski. Ten artysta jest też autorem herbów miast na deptaku i alei gmerków na ul. Żeglarskiej 






Bardzo sympatyczny pomnik Toruńskiej Przekupki znajduje się na Rynku Nowomiejskim. Przekupka siedzi na jednej z ławek z koszykiem pełnym jaj gęsią; ma przy sobie sakiewkę, a także wagę. 
I jak widać na drugim zdjęciu w dalszym ciągu handluje...






Osiołek (pręgierz) - kolejny ciekawy pomnik, który jest postawiony na pamiątkę pręgierza znajdującego się w Toruniu w XVIII wieku. 
W tym czasie pręgierz był formą karania mieszkańców za różne przewinienia. Osiołek był drewniany, na którego grzbiecie znajdowała się blacha. Na osiołku  sadzano przestępców których nogi dodatkowo obciążano ciężarkami.




       Toruń pamięta o swoich wybitnych mieszkańcach: Elżbieta Zawacka (1909-2009), urodziła się i zmarła w Toruniu.
    
           





But zawieszony na  ścianie kamienicy - to na pamiątkę pobytu Sławomira Mrożka w Toruniu jesienią 2006 roku.



✶ ✶ ✶ 

Ulica Szeroka - Aleja Herbów Miast Hanzeatyckich; autorem jest toruński artysta Tadeusz Porębski, który wykonał tablice przedstawiające herby miast należących do Hanzy.
Hanza - w średniowieczu był to zwiazek miast handlowych Europy Północnej, i Toruń był wówczas jednym z ważniejszych ośrodków tego związku.





Aleja Gmerków na ul. Żeglarskiej - znajduje się tutaj 25 gmerków, znaków handlowych, którymi średniowieczni kupcy toruńscy oznaczali swoje towary. 
Twórcą tych znaków jest takżtoruński artysta Tadeusz Porębski.