Średniowieczne witraże z Torunia

 


Muzeum Okregowe w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu jest jednym z najstarszych i największych w Polsce; początki jego datowane są na 1861 rok. Znajdują się tutaj cenne dzieła sztuki (rzeźby, malarstwo...) a także największy w Polsce, i rzadko spotykany w Europie Środkowej zbiór witraży gotyckich. 
 
Większość z nich pochodzi z warsztatów toruńskich. W średniowieczu jednym z ważniejszych ośrodków produkcji witraży na obecnych ziemiach polskich był leżący wtedy w państwie krzyżackim Toruń. Niezwykły rozkwit gospodarczy tego miasta w tym czasie spowodował, że Toruń był nie tylko ważnym hanzeatyckim miejscem handlowym w Europie, ale także znanym ośrodkiem artystycznym.
 
 ✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ 
 
 Najstarsze witraże gotyckie w muzeum pochodzą z nieistniejącego kościoła dominikańskiego św. Mikołaja w Toruniu. Powstały one około 1335 roku dla ukończonego właśnie Kościoła św. Mikołaja. Ten sam warsztat witraży stworzył także witraże dla katedry we Włocławku ok.1350 roku.


Gotycki witraż toruński ze sceną Ostatniej Wieczerzy, ok. 1334 rok

Gotycki witraż toruński ze sceną Chrystusa przed Piłatem, ok. 1334 rok

 
 Scena Ukrzyżowania Chrystusa, ok. 1334 rok

✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ 
 
Zbiór witraży pochodzacy z kościoła farnego w Chełmnie został stworzony przez warsztat w Toruniu ok. 1370-1380. Przedstawia on sceny z dzieciństwa i pasji Chrystusa. Uważa się, że te witraże prezentują  wysokim poziom nie tylko artystyczny ale i techniczny ze względu na technikę zastoswaną w przedstawieniu czerwonych szat w białe grochy (szkło powłokowe).
 
 
 
Gotyckie witraże z kościoła farnego w Chełmnie - Nawiedzenie, ok.1370-1380
Scena Zwiastowania, ok. 1370-1380

✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎

Na lata 1380-1400 datowane są witraże pochodzące z franciszkańskiego kościoła Mariackiego w Toruniu. Poniżej witraże gotyckie z tego kościoła: Matka Boska Bolesna, fragmenty architektury, św. Maria Magdalena unoszona przez anioły.