Obrazy z odzysku - czyli sztuka recyklingu w małym sklepiku w Północnej Karolinie


Wiele lat temu, będąc w sąsiednim miasteczku, wstąpiłam do lokalnego sklepu thrift store, sklepu z artykułami używanym; sklep należy do organizacji pomagającej ludziom starszym.
Na jednej ze ścian wisiał obraz bardzo ozdobnej choinki, która była wykonana z różnych elementów biżuterii.
Notatka obok obrazu informowala, że ​​biżuteria, z której wykonano drzewko, została podarowana do sklepu w ciągu ostatniego roku. Obraz ten stworzyła Sabrina, kierowniczka tego sklepu. 
Pracownicy sklepu dodali, że mają nadzieję, że wydarzenie to będzie coroczne i chętnie przyjmą darowizny błyszczących przedmiotów na przyszłoroczne drzewko.
Rozmawiałam wtedy z Sabriną, która powiedziała mi, że użyła wyłącznie uszkodzoną biżuterię, którą nie mogła wystawić na sprzedaż
Nie chciała nic wyrzucać. 
Obraz ten był wówczas obiektem "cicha aukcji".





 

W tym roku byłam w tym sklepie ponownie i ponownie znalazłam obrazy wykreowane przez Sabrinę. Powiedziała mi, że nad każdym z nich pracowała przez pół godziny!

Obrazy Sabriny wykonane z bezużytecznej biżuterii przypomniały mi inny obraz stworzony z różnych odpadów plastikowych który widziałam na ścianie jednej z kamienic Bronowic w Lublinie.

 



We wpisie o "obrazie z odzysku" w Lublinie  wspomniałam również o wystawie sztuki ekologicznej japońskiej artystki Sayaki Ganz, "Dzieła z odzysku".

Powiedziała ona, "że wszystkie rzeczy na świecie mają duszę. Dlatego też, gdy widzę wyrzucone przedmioty na ulicy lub półki w sklepach z używaną odzieżą, odczuwam głęboki smutek z ich powodu i bardzo chcę uszczęśliwić te porzucone przedmioty."

The Arboretum's eco-art exhibit "Reclaimed Creations"