W ogrodzie Muzeum Rodina w Paryżu

 

Hotel Biron piękna rokokowa rezydencja zaprojektowana przez architekta Jeana Auberta i zbudowana była w 1732 roku.
Budynek ten z bogatą historią, obecnie jest siedzibą Muzeum Rodina. Posiadłość ta była praktycznie opuszczona, gdy Auguste Rodin odkrył ją w 1908 roku. Zaczął od wynajęcia czterech pokoi na parterze, po czym przejął cały budynek trzy lata później, tworząc w ten sposób fundamenty tego, co miało stać się Musée Rodin w 1919 roku. 
 
Muzeum Rodina zajmuje się konserwacją i prezentacją dzieł artysty Auguste'a Rodina, który jest powszechnie uważany największego francuskiego rzeźbiarza, a także za ojca współczesnej rzeźby. 


 
Myśliciel (francuski: Le Penseur) jedna z najbardziej znanych rzeźb autorstwa Auguste'a Rodin.   
Postać ta była częścią dużego zamówienia, rozpoczętego przez Rodina w 1880 roku - było to obramowanie drzwi o nazwie The Gates of Hell Bramy piekieł.
Pierwszy ze znanych monumentalnych odlewów z brązu powstał w 1904 roku i jest obecnie wystawiany w Muzeum Rodina w Paryżu.
Rodin oparł pomysł tego dziela na poemacie Boska komedia Dantego Alighieri z początku XIV wieku. Większość postaci w tej rzeźbie przedstawiała głównych bohaterów poematu, z Myślicielem pośrodku kompozycji nad drzwiami, nieco większym niż większość innych postaci. Niektórzy krytycy uważają, że pierwotnie miał przedstawiać Dantego u bram piekieł.
Istnieje 27 innych znanych pełnowymiarowych odlewów Myśliciela, w których figura ma około 185 cm (73 cale) wysokości, chociaż nie wszystkie zostały wykonane za życia Rodina i pod jego nadzorem.




 
Auguste Rodin: Trzy cienie z Bramy Piekieł - Muzeum Rodina, (The three shades from The Gates of Hell).
The Gates of Hell to monumentalne, wykonane z brązu, dzieło rzeźbiarskie autorstwa francuskiego artysty Auguste'a Rodina; przedstawia ono scenę z Inferno, pierwszej części Boskiej komedii Dantego Alighieri.  
Ma 6 metrów wysokości, 4 metry szerokości i 1 metr głębokości (19,7 × 13,1 × 3,3 stopy) i zawiera 180 rzeźb. Wykonano kilka odlewów dzieła, które obecnie znajdują się w różnych miejscach na całym świecie. Oryginalny gipsowy model Rodina znajduje się w Musée D'Orsay w Paryżu. 



                    Rzeźba The Shade autorstwa Auguste'a Rodin

Spirit of Eternal Repose to rzeźba ducha, z lat 1898–1899

Pomnik Balzaca to rzeźba autorstwa Auguste'a Rodina upamiętniająca francuskiego pisarza Honoré de Balzaca. Według Rodina rzeźba ma na celu przedstawienie postaci pisarza, a nie fizycznego podobieństwa. Praca została zamówiona w 1891 roku przez stowarzyszenie francuskich pisarzy. Pełnowymiarowy model gipsowy został wystawiony w 1898 roku w Salonie na Polach Marsowych.
Gdy Model ten nie zostal zaakceptowany przez stowarzszenie, zostal on przeniesiony do domu artysty w Meudon. 2 lipca 1939 roku (22 lata po śmierci rzeźbiarza) model został po raz pierwszy odlany z brązu i umieszczony na Boulevard du Montparnasse
Odlewy i różne opracowania tej rzeźby znajdują się dziś w wielu różnych kolekcjach; m.in w Hirshhorn Muzeum, w Ogrodzie rzeźb Hirschhorn (Smithsonian) w Waszyngtonie DC.
 

 Rzeźba nagiej kobiety bez rąk

Rzeźba Ewy
 
Eustache de Saint-Pierre, mieszczanin z Calais. Eustache de Saint Pierre to rzeźba Auguste'a Rodina, obecnie znajdująca się w Museo Soumaya w Mexico City. Powstał w latach 1885-1886 jako część jego grupy The Burghers of Calais. Inne postacie w grupie (Jean de Fiennes, Pierre de Wiessant, Jacques de Wiessant, Jean d'Aire i Andrieu d'Andres) również zostały przedstawione jako pojedyncze postacie.

Pierre de Wissant, jeden z mieszczan Calais



Jules Bastien-Lepage był malarzem naturalistycznym z Damvillers we Francji. W 1889 roku Auguste Rodin otrzymał zlecenie wykonania jego pomnika dla Jules Bastien-Lepage rodzinnego miasta.


Rzeźba przedstawiająca Victora Hugo

  
     ❉     ❉    ❉        
W tym czasie gdy byłam w Muzeum Rodina w ogrodzie muzemu znajdowały się rzeźby bardzo współczesnych dwóch artystów francuskich: Daniel Dewar i Grégory Gicquel
Ci dwaj artysci pracują razem, są zdobywcy nagrody Prix Marcel Duchamp w 2012 roku i prezentują bardzo eksperymentalną sztuke...