Drzewo Jessego i inne niezwykłe witraże z kościoła św. Marii - Shrewsbury, Anglia


Kościół św. Marii w Shrewsbury był kiedyś najbardziej znanym kościołem w tym, graniczącym między Anglią a Walią, mieście.
Został zbudowany w XII wieku na miejscu wcześniejszego kościoła anglosaskiego. 
 Kościoł św. Marii w Shrewsbury w Anglii jest znany ze przepięknych średniowiecznych witraży. Witraże pochodzą z różnych okresów, od XIV do XIX wieku; część z nich została sprowadzone do tego kościola  
z innych miejsc, głównie z Europy w XVIII i XIX wieku.  
 
Jest tu szkło z początku XVI wieku z opactwa cystersów Altenberg, zakupione przez  w 1845 roku. Są też okna z Kolonii, Trewiru i klasztoru cystersów w Herkenie. I też inne szkła z Belgii i Holandii... 
Mówi się, że „żaden inny kościół w kraju nie ma takiej kolekcji”.
 
Największym arcydzielem w niezwykłej kolekcja witraży kościoła św. Marii jest  imponujące, słynne na całym świecie XIV-wieczne wchodnie okno prezbiterium przedstawiajace Drzewo Jessego / Jesse Window. Drzewo Jesse wypełniony jest postaciami królów i proroków Starego Testamentu oraz przedstawia sceny z życia św. Bernarda...
 
 
 Drzewo Jessego / Jesse Window

 Drzewo Jessego jest najbardziej imponujacym witrażem w kościele św. Marii w Shrewsbury. To średniowieczne XIV wieczne okno jest najstarszum witrażem 
w Shrewsbury. Oryginalnie ten witraż był wykonany do kaplicy Greyfriars około 1330-1353. Po skasowaniu klasztoru w 1538 roku witraż z Drzewem Jessego został przeniesiony do innego kościoła, św. Chad - gdzie był przez okres 250 lat.  
Do kościoła św. Marii przeniesiony został w 1791 roku.

 
Witraż przedstawia drzewo genealogiczne Jessego z Betlejem, jego rodzinę i przodków Chrystusa. Jesse był rolnikiem, który podobno pochodził od Abrahama, ważnej postaci w chrześcijaństwie.  
Jesse był ojcem króla Dawida. 
Na witrażu widać śpiącego Jesse i drzewo wyrastające z niego; winorośla wiją się w górę wśród pokoleń królów i proroków do Świętej Rodziny. Drzewo genealogiczne kończy się wizerunkiem Marii i Józefa z synem Jezusem.

 
  


Bezpośrednio nad Jesse znajduje się  postać jego najmłodszego syna Dawida,
który został wybrany królem Izraela.
Król Dawid przedstawiony jest z harfą - był on muzykiem, który podobno komponował modlitwy muzyczne (psalmy).


 
Okno pokazuje 15 innych królów - wszyscy mają korony na głowach, 
ubrani są w królewskie szaty i siedzą na tronach. 
Poza Dawidem, wszyscy trzymają miecze lub berła.
 
 
Dwie zewnętrzne kolumny witrażu po obu stronach okna przedstawiają
21 proroków Starego Testamentu.
Wszyscy trzymaja gałęzie winorośli. Poniżej jeden z proroków.
 

Zamożna rodzina z Shrewsbury, która ufundowała Jesse Okno także znajduje się na tym witrażu w jego dolnej części, poniżej drzewa Jeese. 
Wizerunki Sir de Charleton (1268-1353), jego żony Hawis i ich czworga dzieci są tutaj przedstawione.

W tym samym rzędzie, razem z fundatorami tego pięknego witrażu znajduje się
wizerunek Marii z Jezusem oraz król Edward III (za panowania tego króla to okno zostało wykonane).
Poniżej znajduje się normański napis w języku francuskim:
"Módlcie się za Sir Johna de Charleton, który zlecił wykonanie tego okna, 
i za Lady Hawis, jego żonę"
,

 ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊ 

Okno znajdujące sie na północnej ścianie kościoła - jest wypełnione kolekcją szkła witrażowego z Holandii. Składa się z dziewięciu prostokątnych paneli i trzech okrągłych, różnego pochodzenia - prawie wszystkie z XVI wieku.


Poniższe trzy zdjecia przedstawiają dobroczyńców; na pierwszym zdjęciu mąż i żona klęczą na klęcznikach, na których znajdują się ich herby rodowe. Za nimi są ich święci patroni: św. Katarzyna i św. Marcin. Na trzecim zdjęciu kolejny dobroczyńca ze swoim patronem św. Antonim lub św. Rochem.



Matka Boża Siedmiu Boleści z sercem przebitym mieczami

Przedstawienie sceny z Księgi Liczby Balaama i anioła


 ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊ 
Okno w Kaplicy Świętej Trójcy / Trinity Chapel


 ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊

Kościół św. Marii w Shrewsbury odwiedziłam w maju 2019 roku. Miesiąc później przeczytałam, że miało miejsce włamanie do tego kościoła. Złodziej, który włamał się do kościoła w Shrewsbury i uciekł z kwotą około 40 funtów, spowodował szkody warte 10 000 funtów, rozbijając średniowieczne okno z początku XVI wieku.

Witraże z innych kościołów↓